Rješavanje oborinske odvodnje je pri kraju, pa bi do 30. lipnja svi radovi trebali biti gotovi. Zaključak je to osječkog gradonačelnika Ivana Radića, koji je na konferenciji za medije u Eko-industrijskoj zoni Nemetin predstavio projekt vrijedan 19.7 milijuna kuna. Naime, ovim projektom se kompletira izgradnja osnovne komunalne infrastrukture toga gospodarskog područja, a čime se stvaraju preduvjeti za realizaciju trenutnih, ali i budućih investicija.
Poticanje gospodarstva i vrijednih investicija
- Nalazimo se u Industrijskoj zoni u Nemetinu, gdje je do sada prodano već 24 parcele, a uz to što je investitorima na raspolaganju ostala još jedna parcela, u tijeku je i parcelizacija druge zone. Realizacijom ovog projekta Grad Osijek potiče razvoj gospodarstva i stvara preduvjete za otvaranje novih radnih mjesta, što posebno dokazuje i gradnja Regionalnog distribucijskog centra za voće i povrće, ali i dolazak investitora iz područja IT sektora – naglasio je gradonačelnik Radić, još jednom dodajući kako je za ostvarenje ovako velikih investicija bilo neophodno riješiti problem oborinske odvodnje u rastućoj industrijskoj zoni.
Tehničke specifikacije projekta novinarima je predstavio Srećko Kukić iz Upravnog odjela za programe Europske unije Grada Osijeka, koji je otkrio kako je Eko-industrijska zona Nemetin, koja se prostire na otprilike 101 hektar, s izgradnjom započela 2012. godine, dok dovršetak komunalne infrastrukture predstavlja upravo posljednju fazu u njezinoj realizaciji.
Kanalskom mrežom i poticajima do punjenja zone
- Kanali za odvodnju oborinskih voda dugi su 6 kilometara, a imaju ukupno 8 prijelaza, od čega su 2 preko državnih cesta, u pravcu Vukovara i u pravcu Erduta. Kanali djeluju zbilja impozantno, ali samo prema posljednjem događaju s poplavom u Požegi, možemo zaključiti da su padaline nepredvidljive, pa je ova mreža građena na osnovi stogodišnjeg prosjeka padalina, odnosno da kanali moraju podnijeti i najveću količinu kiše izmjerenu u posljednjih 100 godina – ukazao je Kukić, podsjećajući kako su radovi na kanalskoj mreži počeli u prosincu 2019. godine, a dok su realizirani u dvije faze, predstavljaju preduvjet za dobivanje građevinske dozvole u zoni, jer prema propisima nije dopušteno puštati oborinsku odvodnju unutar parcele.
Naposljetku, u kontekstu Eko-industrijske zone Nemetin, Radić i Kukić su otkrili kako su neki investitori kupili više parcela, tako da trenutno ondje ima 14 tvrtki i oko 200 zaposlenih, dok se otvaranjem Regionalnog distributivnog centra, ali i dovršetkom ostalih objekata, očekuje znatan porast broja zaposlenih u zoni. Naime, investitorima je na raspolaganju bio izuzetno primamljiv program poticaja, tako da iz Grada Osijeka optimistično vjeruju kako će se i u drugoj fazi preostale parcele brzo rasprodati.
- Poticajima za parcele išli smo ususret poduzetnicima, jer je 2014. godine, kada je zona i otvorena, kreiran i program poticaja za investitore, koji nakon dobivanja prava građenja imaju obavezu u roku od 2 godine završiti objekt i tada zemljište dobivaju za 0 kuna. U međuvremenu, dok imaju pravo građenja, zakup zemljišta ih košta 1 kunu godišnje, što je vrlo stimulativno za investitore, ali i za gradsku upravu, koja izravno potiče brži dovršetak svih objekata u svojim gospodarskim zonama – zaključio je Srećko Kukić, istaknuvši kako se ista, provjerena praksa primjenjuje i u osječkom IT parku.